Pomoč bližnjih
Diagnoza raka dojk je veliko breme. Za bolnice najpomembnejša opora v času odkrivanja in zdravljenja raka dojk je zdravstveno osebje. Diagnozo pa je dobro deliti z bližnjimi, ki jim zaupamo. Mojca Buh, ki so ji raka dojk diagnosticirali pri 24 letih, tri mesece po rojstvu prve hčerke, se spominja, kako so se na diagnozo odzvali domači in prijatelji, ter iskreno pove, kaj ji je pomenila njihova podpora.
Spomnim se, kot bi bilo včeraj. Bil je šok. Še isti večer so me obiskali. Besed ni bilo veliko, bile so solze in objem in to je bilo vse, kar sem takrat potrebovala.
Mož je nekako slutil, kaj se dogaja, in ko sva izvedela diagnozo, mi je rekel samo: »Bova zmogla.«
Spomnim se pa tudi brata. Mislim, da zanj je bilo zelo težko, ker je rabil kar 2 dni, da mi je poslal SMS in mislim, da bom ta SMS hranila kar do konca življenja, ker me še vedno spravi v solze.
Bila sem študentka, sošolke so mi pomagale, pošiljale vse zapiske, me obiskovale in me klicale. Diagnozo sem takoj povedala vsem, in zato mi je bilo mogoče tudi kasneje lažje govoriti o tem.
Po naravi sem optimist. Imela sem podporo staršev, v prvi vrsti moža, sestre, brata, prijateljev. Kaj bi hotela še drugega: toliko ljudi okoli mene, ki so si želeli, da se čim prej pozdravim – to je bila moja največja motivacija.
Vključitev v društvo
Številne bolnice se odločijo za vključitev v podporne skupine, ki so lahko med spopadanjem z boleznijo v veliko pomoč. Med njimi so predvsem združenja bolnikov. Tam na enem mestu najdete tako zanesljive strokovne informacije o raku dojk kot tudi zelo praktične nasvete o spopadanju z boleznijo in številne podporne programe. Združenja bolnikov nudijo različne vrste pomoči, med drugim tudi pogovore bolnic z ženskami, ki s svojo izkušnjo spopadanja z rakom dojk opogumljajo druge.
Europa Donna je skupnost, ki povezuje vse nas s podobno izkušnjo. Srečo sem imela, da se mi je na Onkološkem inštitutu pot prekrižala z Mojco Senčar in današnjo predsednico Tanjo Španič. Tako je beseda stekla, to so poti, ki se na nek način zgodijo, in prav, da so se, ker toliko, kot sem jaz v času svoje rehabilitacije dobila od združenja, se mi je zdelo pomembno, da dam nazaj. Tako sem začutila, in zato sem danes aktivni del združenja, vodim podružnico za Štajersko in sem vodja sekcije za gibanje in šport.
Sama sem se hitro včlanila, se priključila raznim srečanjem in predavanjem. Ko si bil med nekom, ki je dal skozi isto izkušnjo, si se veliko lažje počutil.
Predvsem pa je pomembno druženje, da vedo, da ko se jim nekaj zgodi, niso same, da lahko dobijo objem in pogovor, in to največ šteje.
Kontakti društev
V Sloveniji na področju raka dojk delujeta dve zanesljivi združenji bolnikov z dolgoletno tradicijo in strokovnimi sodelavkami, ki so premagale raka dojk, danes pa s svojo izkušnjo pomagajo drugim.
Društvo onkoloških bolnikov Slovenije
Onkofon 080 23 55
http://www.onkologija.org/
dobslo@siol.net
Europa Donna, Slovensko združenje za boj proti raku dojk
Svetovalni telefoni:
Tanja Španić (vsak delavnik med 9. in 14. uro): 031 343 045
Radka Tomšič Demšar (vsak delavnik med 10. in 17. uro): 031 392 175
Darja Molan (vsak delavnik med 8. in 18. uro): 031 661 956
https://europadonna.si/
europadonna@europadonna.si
Rak v Sloveniji 2018. Epidemiologija in register raka, Register raka Republike Slovenije [uredili Vesna Zadnik, in sod.. Ljubljana: Onkološki inštitut Ljubljana, 2021.