Rak dojk in spolnost

Avtorica: doc. dr. Nina Kovačević, dr. med., spec. ginikologije in porodništva, OI Ljubljana

Življenje z rakom dojke prinaša številne izzive in skrbi, med drugim tudi skrbi, povezane s spolnostjo. Približno polovica žensk z rakom dojke poroča o težavah, povezanih s spolnostjo. Te težave so v veliki meri obvladljive in jih lahko nadzorujemo oziroma odpravimo, zato spolnost ne sme biti tabu tema, temveč se moramo o njej pogovarjati. Zdravljenje je usmerjeno v odpravo težav, ki najbolj motijo in negativno vplivajo na kakovost življenja, intimnost in partnerski odnos.

RAKDOJK_SLIKA1

Spolno zdravje žensk je kompleksno, zato moramo najprej določiti glavno težavo in prepoznati dejavnike, ki prispevajo k spolnim težavam. Zdravljenje je usmerjeno v lajšanje simptomov in težav. Možnosti zdravljenja vključujejo hormonske (lokalno ali sistemsko nadomeščanje hormonov) in ne-hormonske pristope ter spremembo življenjskih navad. Onkolog ali ginekolog vam bo svetoval o možnostih lajšanja simptomov in tudi opredelil ali je hormonska terapija mogoča ali ne.

Spolnost je pomembna. Pri spolnem odnosu se poveča prekrvavitev nožnice, večji pretok krvi pa spodbuja celice v sluznici nožnice, da izločajo sluz. Pri tem seveda tudi ne smemo pozabiti na pomen predigre in uporabo vibratorjev.

Sprememba življenjskih navad

Kronične bolezni, kot so sladkorna bolezen, povišan krvni tlak, povišan holesterol so dejavniki tveganja za težave, povezane s spolnostjo.

Svetujemo vzdrževanje normalne telesne teže, redno telesno aktivnost, izogibanje alkoholu in prenehanje kajenja. Prekomerna telesna teža ali debelost lahko negativno vplivata na različne zdravstvene vidike, vključno s spolnim zdravjem, kjer se pojavijo zmanjšana spolna želja, težave pri vzburjenju, bolečine med spolnimi odnosi in težave z doseganjem orgazmov. Redna telesna aktivnost izboljša splošno zdravje, poveča energijo in izboljša razpoloženje, kar pozitivno vpliva na spolno željo in spolnost nasploh. Zdrava prehrana, bogata s sadjem, zelenjavo, polnozrnatimi žiti in zdravimi maščobami izboljša splošno zdravje in počutje, pomaga pri obvladovanju kroničnih bolezni, ki lahko negativno vplivajo na spolno funkcijo. Kajenje zmanjšuje spolno vzburjenje, povzroča težje doseganje orgazma in zmanjša vlaženje nožnice. Enako tudi zloraba alkohola. Tako izogibanje alkoholu in kajenju prispeva k boljšemu spolnemu zdravju.

Genitourinarni sindrom

Genitourinarni sindrom je stanje, ki opisuje skupek sprememb, ki nastanejo zaradi pomanjkanja ženskega spolnega hormona estrogena. Je kronično, napredujoče stanje, ki vpliva na zunanje spolovilo, nožnico, spodnja sečila in tudi na spolnost. Najpogostejše težave, s katerimi se srečujejo ženske, so suha nožnica, boleči spolni odnosi in zmanjšano vlaženje nožnice.

Zlati standard je hormonska nadomestna terapija, kjer nadomeščamo hormon estrogen. Vendar pa žal pri vseh vrstah rakastih obolenj tako zdravljenje ni mogoče. Če je rak hormonsko odvisen, potem je uporaba hormonske nadomestne terapije kontraindicirana in se moramo poslužiti drugih terapevtskih možnosti.

Hormonsko zdravljenje

Estrogen lahko nadomeščamo lokalno v obliki tablet/vaginalet, ki jih ženska vstavi v nožnico ali sistemsko v obliki razpršila, obližev, tablet ali podkožnih injekcij. Za lajšanje genitourinarnih težav, predvsem suhe nožnice, se je izkazalo, da je lokalno zdravljenje bolj učinkovito kot sistemsko.

RAK DOJK_TABELA 1

Ne-hormonsko zdravljenje

Kadar je hormonsko zdravljenje kontraindicirano se poslužujemo
ne-hormonskega pristopa zdravljenja. Poskušamo omiliti težave, ki so najbolj izrazite. Navadno je to suha nožnica in v takem primeru pristopimo z uporabo lubrikantov in vlažilcev nožnice. Lubrikanti so lahko na vodni, silikonski ali oljni osnovi in se ne vpijejo v sluznico nožnice. Delujejo takoj in z njimi dosežemo začasno olajšanje težav. Njihova uporaba se priporoča tik pred spolnim odnosom, saj zmanjšajo trenje med spolnim aktom.

Naslednja možnost je uporaba vlažilcev nožnice, kjer pa je smiselna njihova redna dolgotrajna uporaba. Vežejo se na sluznico nožnice, povečajo vlažnost nožnice in posnemajo izločanje sluzi iz nožnice. Imajo tudi vpliv na kisel pH v nožnici.

Če je zaradi ozke in suhe nožnice boleča penetracija spolnega uda med odnosom, lahko na predel vhoda v nožnico ženske pred spolnim odnosom nanesejo lidokainski gel, ki zmanjša nelagodje in bolečino. Ne smemo pozabiti na uporabo dilatatorjev, kjer postopno širimo in raztegujemo tkivo nožnice.

Opisovane so tudi ostale alternativne oblike zdravljenja, kot so uživanje kapsul vitamina D, vitamina E in uporaba probiotikov, vendar je zaenkrat premalo z dokazi podprtih raziskav, ki bi potrdile njihovo učinkovitost.

Laser

V zadnjem času se vedno bolj uveljavlja zdravljenje z laserjem. Laserska svetloba s toploto vpliva na obnovo kolagena, tvorbo novih kolagenskih vlaken in izboljša prekrvavitev nožnice. Učinki zdravljenja so vidni po 4 do 6 tednih, toliko časa je namreč potrebnega za obnovo tkiva nožnice. Rezultat je izboljšana struktura, vlažnost in čvrstost nožnice. Obnovi oziroma izboljša se tudi pH nožnice, kar dodatno zmanjša težave, povezane s suho nožnico. Priporoča se 3 terapije v razmaku 1 meseca.

Postopek je popolnoma neboleč in po končani terapiji ženska lahko samostojno odide iz ambulante – brez omejitve dnevnih aktivnosti. Okrevanje po terapiji z laserjem ni potrebno. Storitev je na voljo samoplačniško.

Fizikalna terapija in trening mišic medeničnega dna

Fizikalna terapija in trening mišic medeničnega dna lahko pomagata izboljšati spolno funkcijo in zmanjšati bolečino med spolnimi odnosi. Za ohranjanje in izboljšanje funkcije mišic medeničnega dna je priporočljivo izvajati trening
le-teh. Pomembno je, da ženska zna in zmore hoteno krčiti prave mišice. Zato je pomembno, da vsaj sprva trening nadzoruje fizioterapevt, ki program vadbe oblikuje individualno za vsako žensko posebej glede na težave, ki so prisotne. Fizioterapevt lahko trening dopolnjuje z različnimi tehnikami in metodami, kot so biološka povratna zveza, manualna terapija, elektrostimulacija, funkcionalna magnetna stimulacija, ultrazvok ali uporaba medeničnih uteži in različnih vaginalnih pripomočkov. Priporoča se, da mišice medeničnega dna treniramo v različnih funkcionalnih položajih, na primer sede, stoje, leže na hrbtu, leže na boku ali leže na trebuhu ter v štirinožnem položaju. Osnovni trening naj bi vključeval 3 serije po 8–12 počasnih maksimalnih krčenj mišic medeničnega dna, ki trajajo z zadržkom 6–8 sekund in naj bi se izvajal 3-krat do 4-krat na teden. Pri stopnjevanju treninga se med zadrževanjem krčenja postopoma doda še 3–4 hitre stiske. Da dosežemo želene rezultate, mora trening trajati vsaj 20 tednov, za vzdrževanje jakosti, moči in vzdržljivosti mišic medeničnega dna pa je potrebno trening redno ponavljati.

RAK DOJK_SPOLNOST_SLIKA2

Obravnava ostalih skrbi, ki vplivajo na spolnost

Obravnava ženske s težavami v spolnosti, kot so izguba spolne sle, nedoseganje vzburjenja ali orgazma je bolj zapletena in zahteva multidisciplinaren pristop. Način obravnave in zdravljenja je odvisen od stopnje izraženosti težav. Če so za suho nožnico sprva dovolj že lubrikanti in vlažilci, pa je pri napredujočih težavah včasih potrebno vključiti tudi fizioterapevta, psihologa ali specialista spolne medicine.

Posledica zdravljenja raka dojk sta velikokrat tesnoba in depresija, ki posredno in neposredno vplivata tudi na spolnost in spolno zdravje. Na tem mestu so pomembni odkrita komunikacija s partnerjem, pogovor in izobraževanje o spolnosti in spolnih navadah ter pozitiven odnos do spolnosti. Sprostitvene tehnike, kot so meditacija, globoko dihanje ali joga, lahko pomagajo zmanjšati stres in tesnobo ter izboljšajo telesno zavedanje in spolno zadovoljstvo.

Žal ne obstaja enoten način zdravljenja, ki bi enako učinkovito olajšal težave pri vseh ženskah. Včasih je potrebno vložiti kar nekaj časa in napora, preden se odkrije najprimernejša oblika pomoči za vsako posameznico. Vsekakor je potrebno poudariti, da izogibanje spolnosti ne reši težav, temveč jih le še poslabša.

Reference
  1. Cucciniello, L.; Miglietta, F.; Guarneri, V.; Puglisi, F. Managing Sexual Health Challenges in Breast Cancer Survivors: A Comprehensive Review. The Breast 202476, 103754, doi:10.1016/j.breast.2024.103754.

  2. Agrawal, L.; Teplinsky, E.; Feygin, Y.; Kluthe, T.; Menn, C. Women’s Insights on Sexual Health after Breast Cancer (WISH-BREAST). J. Clin. Oncol. 202442, 12132–12132, doi:10.1200/JCO.2024.42.16_suppl.12132.

  3. Dugan, C.L.; Othieno, A.A.; Goldman, M.E. Genitourinary Syndrome of Menopause in Cancer Survivors. Clin. Obstet. Gynecol. 202467, 89–100, doi:10.1097/GRF.0000000000000848.

  4. Merlino, L.; D’Ovidio, G.; Matys, V.; Piccioni, M.G.; Porpora, M.G.; Senatori, R.; Viscardi, M.F.; Vitale, A.; Della Rocca, C.; on behalf of Policlinico Umberto I Collaborators Therapeutic Choices for Genitourinary Syndrome of Menopause (GSM) in Breast Cancer Survivors: A Systematic Review and Update. Pharmaceuticals 202316, 550, doi:10.3390/ph16040550.

  5. Franzoi, M.A.; Aupomerol, M.; Havas, J.; Soldato, D.; Lambertini, M.; Massarotti, C.; Hang, H.; Pistilli, B.; Fasse, L.; Tredan, O.; et al. Investigating Sexual Health after Breast Cancer by Longitudinal Assessment of Patient-Reported Outcomes. ESMO Open 20249, 102236, doi:10.1016/j.esmoop.2024.102236.

  6. Kovacevic, N.; Cilensek, I.; Merlo, S.; Segedin, B. Modern Approach to the Management of Genitourinary Syndrome in Women with Gynecological Malignancies. Radiol. Oncol. 202357, 292–298, doi:10.2478/raon-2023-0038.