Prepoznavanje simptomov omogoča pravočasno diagnozo raka dojk
Pravočasno zaznane spremembe dojk pomenijo več možnosti za uspešno zdravljenje. Z zgodnjim odkrivanjem sprememb na dojkah se poveča ozdravljivost in stopnja preživetja. Če raka dojk odkrijemo v zgodnji fazi razvoja, je možnost za ozdravitev velika.
Mlajšim od 50 let svetujem predvsem redno samopregledovanje dojk in ob spremembah, ki se jim zdijo nove in jih motijo, pregled pri osebnem zdravniku, ginekologu ali v centru za bolezni dojk, kjer jih bodo napotili na ustrezno preiskavo: pred 35. letom starosti na ultrazvok, po 35. letu na mamografijo, pri vsaki tipni zatrdlini na tanko igelno biopsijo, ki jo naredijo pod vodstvom ultrazvoka.
Največ torej lahko naredimo sami, z rednim (samo)pregledovanjem dojk. Dobro je vedeti, kako so običajno videti naše dojke, zato si jih že od mladih let redno mesečno pretipajmo (deseti dan po začetku menstruacije). Tako bomo dobile občutek za »normalno« dojko in bomo lahko hitreje opazile morebitne vidne spremembe:
- izcedek,
- trdoto dojke,
- velikost dojk,
- vdrto ali izbočeno oziroma spremenjeno bradavico.
Prav tako bomo hitreje otipale razlike v dojkah, da o zaznavanju bolečine niti ne govorimo.
Napotki za samopregledovanje dojk so na povezavi Samopregledovanje | Europa Donna Slovenija. Za pomoč pri samopregledovanju je na voljo tudi brezplačna mobilna aplikacija Breast Test z nazornim prikazom delovanja na spletni strani Breast Test – Zaupaj svojim rokam … (breast-test.com).
Za zgodnje odkrivanje raka dojk je pomembno, da se ženske odzovemo na vabila državnega presejalnega programa DORA, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju raka dojk in na katerega vsaki dve leti povabijo vse slovenske ženske med 50. in 69. letom.
Dejstvo je, da je rak dojk najpogostejši rak pri ženskah. Vzroka za nastanek pri večini bolnic ne poznamo. Zdrav način življenja je tisto, kar vsaka ženska lahko sama naredi za zmanjšanje tveganja za pojav bolezni. Kljub vsemu pojava bolezni največkrat ne moremo preprečiti in v tem primeru je pomembno, da je bolezen odkrita v čim bolj zgodnjem stadiju. Manjši obseg bolezni je povezan z manjšim obsegom in manj agresivnim zdravljenjem ter boljšim izhodom. Zato je pomembno, da se ženska odzove vabilu Dore, da se samopregleduje in ob vsakem sumu na nepravilnost v dojki čim prej obišče zdravnika. Spodbudno je dejstvo, da pravočasno in ustrezno zdravljenje večini bolnic z zgodnjim rakom dojk omogoča ozdravitev.
Breast Cancer Screening and Diagnosis. WebMD 2021 [splet]. Dostopno na: https://www.webmd.com/breast-cancer/breast-cancer-detection [Dostopano: oktober 2022].
Rožnati oktober 2021 – Bodi in ostani zdrava! Združenje Europa Donna Slovenija 2021 [splet]. Dostopno na: https://europadonna.si/skupnost-europa-donna/roznati-oktober-2021-bodi-in-ostani-zdrava/ [Dostopano: oktober 2022].
Rak dojke: kaj morate vedeti / [avtorji Simona Borštnar, in sod.; urednice Simona Borštnar, Tanja Čufer, Bojana Pajk]. 2. dopolnjena izdaja. Ljubljana: Onkološki inštitut, 2006.
Rožnati oktober 2021 – Bodi in ostani zdrava! Združenje Europa Donna Slovenija 2021 [splet]. Dostopno na: https://europadonna.si/skupnost-europa-donna/roznati-oktober-2021-bodi-in-ostani-zdrava/ [Dostopano: oktober 2022].
Genski podpis pri zgodnjem raku dojk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije. 2022 [splet]. Dostopno na: https://www.onkologija.org/genski-podpis-pri-zgodnjem-raku-dojk/ [Dostopano: oktober 2022].