Avtorica: izr. prof. dr. Cvetka Grašič Kuhar, dr. med., spec. internistične onkologije, OI Ljubljana
Opravili ste zdravljenje zgodnjega raka dojk, ki je vključevalo lokalno zdravljenje (operacijo tumorja dojke in pazdušnih bezgavk, morda tudi dopolnilno obsevanje). Glede na stadij in podtip vašega raka ste morda prejeli tudi sistemsko terapijo. Pri visoko tveganem raku dojk je največje tveganje ponovitve v prvih 2-3 letih po operaciji. Za hormonsko odvisne rake pa obstaja majhno tveganje ponovitve ves čas, še desetletja po operaciji.
Kako pa lahko sami prispevate v temu, da se tveganje za ponovitev čim bolj zmanjša?
1. Upoštevanje zdravniških navodil
Prejemanje dopolnilne sistemske terapije
Zdravljenje z dopolnilno kemoterapijo, imunoterapijo, anti HER2 terapijo in/ali PARP zaviralci traja kratek čas (od pol do enega leta).
Večji izziv je vztrajanje pri jemanju dopolnilne hormonske terapije, saj gre za dolgotrajno zdravljenje (od 5 - 10 let) in zaviralcev CDK 4/6 (zdravljenje traja
2 - 3 leta). Neželene učinke je možno omiliti. Če to ne uspe, lahko poskusimo zamenjati zdravilo.
Redni pregledi pri onkologu
Pomembno je zgodnje odkrivanje morebitne ponovitve in letna mamografija.
Spoznajte tveganje za raka v družini
Posvetujte se s svojim onkologom, če potrebujete obravnavo v ambulanti za genetsko svetovanje. Če ste že opravili testiranje in imate povečano tveganje za nastanek raka dojk ali drugih rakov, se poslužite dodatnih možnosti za zmanjšanje tveganja nastanka raka (profilaktična kirurška intervencija, spremljanje, uporaba zdravil).
![RAK DOJK_Kako zmanjšati tveganje za ponovitev raka dojk_1](/var/media/images/RAK_DOJK_Kako_zmanjsati_tveganje_za_ponovitev.width-1500.png)
2. Skrbite za zdrav življenjski slog
Izvajajte redno fizično aktivnost
Raziskave so pokazale, da redna fizična aktivnost zmanjša tveganje za ponovitev bolezni v enaki meri kot jemanje dopolnilne hormonske terapije. Seveda pa ob tem jemanja dopolnilne hormonske terapije ne smete opustiti!
Redna fizična aktivnost zmanjšuje tveganje za nastanek limfedema roke, prispeva k boljšemu psihofizičnemu počutju, hitrejši vrnitvi v normalne aktivnosti v družini in na delovnem mestu, zmanjša kronično utrujenost in nespečnost.
![RAK DOJK_Kako zmanjšati tveganje za ponovitev raka dojk_5](/var/media/images/RAK_DOJK_Kako_zmanjsati_tveganje_za_ponovitev.width-1500_uraCCX9.png)
Poznamo aerobno (vzdržljivostno) vadbo in vadbo proti uporu (vadbo za moč). Priporoča se zmerna aerobna vadba vsaj 3-5 ur tedensko (npr. hoja s hitrostjo 3-5 km na uro, tek, plavanje, kolesarjenje…) ali intenzivna aerobna vadba 75 minut tedensko kot tudi vadba z uporom (vsaj 2x tedensko).
![RAK DOJK_Kako zmanjšati tveganje za ponovitev raka dojk_4](/var/media/images/RAK_DOJK_Kako_zmanjsati_tveganje_za_ponovitev.width-1500_sHHx1li.png)
Vzdržujte normalno telesno težo
Pri prekomerni telesni teži je v telesu večja količina maščobnega tkiva, prav tam pa pri ženskah v menopavzi nastajajo ženski spolni hormoni. Zaradi tega je učinkovitost hormonske terapije pri debelih lahko manjša in posledično tveganje za ponovitev raka večje.
Študije pri raku dojk so pokazale, da omejitev vnosa kalorij in kombinirana vadba (aerobna in vaje z uporom) značilno znižata maso maščob v telesu in telesno težo, vaje z uporom pa pripomorejo tudi k povečanju puste telesne mase.
Prehranjujte se zdravo
Bolnice z rakom so imele manj ponovitev bolezni, če so uživale mediteransko prehrano. Potrebno je uživati neprocesirano hrano (npr. jabolka, ne jabolčni sok; meso, nepredelane mesne izdelke), hrano brez dodanega sladkorja, rafiniranih žit in z nizko vsebnostjo maščob (pod 32%). Uporabljajte lokalno pridelano hrano.
![RAK DOJK_USTREZNA PREHRANA_SLIKA1](/var/media/images/RAK_DOJK_USTREZNA_PREHRANA_SLIKA1.width-1500.png)
Uživajte mediteransko prehrano, bogato s sadjem, zelenjavo, zdravimi maščobami in ribami, ter zmanjšajte vnos procesiranih živil in sladkorja.
Omejite uživanja alkohola
Znano je, da lahko alkohol zviša raven estrogena in s tem poveča tveganje za nastanek raka dojk in da lahko celo zmerne količine alkohola povečajo tveganje za ponovitev bolezni. Poskušajte omejiti uživanje alkohola na manj kot tri enote na teden.
1 enota alkohola = 0,75 dl vina ali 2,5 dl piva ali 0,3 dl žganja
Ne uporabljate tobačnih izdelkov
S tem zmanjšate tveganje nastanka kadilskih rakov. Študije na živalih so pokazale, da nikotin sodeluje pri nastanku pljučnih zasevkov.
Nočni post
Študija je pokazala, da so osebe, ki so izvajale nočni post (13 ali več ur brez vnosa hrane), imele manjše tveganje za ponovitev raka. Ugotovili so tudi druge ugodne učinke: bistveno nižjo raven HbA1c (odraz nivoja krvnega sladkorja v obdobju treh mesecev), nižjo vrednost C-reaktivnega proteina (merilo vnetja) in nižji indeks telesne mase.
3. Skrb za psihofizično počutje
![RAK DOJK_SISTEMSKO ZDRAVLJENJE RAZSEJANEGA RAKA DOJK_SLIKA1](/var/media/images/RAK_DOJK_SISTEMSKO_ZDRAVLJENJE_RAZSEJANEGA_RA.width-1500_ErARZkA.png)
Ustrezna dolžina kvalitetnega spanja
Študija je pokazala, da imajo tako ženske, ki imajo težave z nespečnostjo kot tudi tiste, ki predolgo spijo (≥9 ur), večjo stopnjo umrljivosti zaradi vseh vzrokov in zaradi raka dojk. Ob težavah s spanjem je najprej potrebno izvajati ustrezno higieno spanja. Če se težave ne odpravijo, je potrebno obiskati strokovnjaka za težave s spanjem.
Naučite se obvladovati stres
Psihološki stres je povezan s povečanim tveganjem ponovitve raka dojk. Seznanite se s tehnikami obvladovanjem stresa (joga, pilates, meditacija, molitev…) in premislite, kako lahko zmanjšate vpliv stresnih dejavnikov v svojem socialnem okolju. Po potrebi poiščite strokovno pomoč.
Vaše zdravje je na prvem mestu
Razumljivo je, da je največji strah bolnic z rakom dojk, da se bolezen ponovi in postane neozdravljiva. Zato je prav, da se zavedate, da lahko same veliko pripomorete k temu, da se tveganje ponovitve čim bolj zmanjša. Večina teh napotkov od vas ne bo zahtevala korenitih sprememb vašega življenja, bodo pa prispevali k temu, da boste živeli čim bolj kvalitetno. Kljub temu pa se morate zavedati, da imamo pri raku dojk opraviti s spremenjenimi (mutiranimi) celicami, ki ne upoštevajo pravil. Nekatere ženske naredijo vse, kar je v njihovi moči, pa se jim rak dojk vseeno ponovi. Druge ne naredijo nič, pa se jim rak nikoli ne ponovi.
Pan, H., Gray, R., Braybrooke, J., Davies, C., Taylor, C., et al.; EBCTCG. 20-Year Risks of Breast-Cancer Recurrence after Stopping Endocrine Therapy at 5 Years. New England Journal of Medicine. 2017 Nov 9;377(19):1836-1846. doi: 10.1056/NEJMoa1701830.
Chlebowski, R.T. Nutrition and Physical Activity Influence on Breast Cancer Incidence and Outcome. Breast. 2013 Aug;22 Suppl 2. doi: 10.1016/j.breast.2013.07.006.
Kudiarasu, C., Lopez, P., Galvão, D.A., Newton, R.U., Taaffe, D.R., et al. What Are the Most Effective Exercise, Physical Activity and Dietary Interventions to Improve Body Composition in Women Diagnosed with or at High Risk of Breast Cancer? A Systematic Review and Network Meta-Analysis. Cancer. 2023 Dec 1;129(23):3697-3712. doi: 10.1002/cncr.35043.
Al-Mhanna, S.B., Batrakoulis, A., Norhayati, M.N., Mohamed, M., Drenowatz, C., et al. Combined Aerobic and Resistance Training Improves Body Composition, Alters Cardiometabolic Risk, and Ameliorates Cancer-Related Indicators in Breast Cancer Patients and Survivors with Overweight/Obesity: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Journal of Sports Science and Medicine. 2024 Jun 1;23(2):366-395. doi: 10.52082/jssm.2024.366.
Tyagi, A., Sharma, S., Wu, K., Wu, S.Y., Xing, F., et al. Nicotine Promotes Breast Cancer Metastasis by Stimulating N2 Neutrophils and Generating Pre-Metastatic Niche in Lung. Nature Communications. 2021 Jan 20;12(1):474. doi: 10.1038/s41467-020-20733-9.
De Cicco, P., Catani, M.V., Gasperi, V., Sibilano, M., Quaglietta, M., Savini, I. Nutrition and Breast Cancer: A Literature Review on Prevention, Treatment and Recurrence. Nutrients. 2019 Jul 3;11(7):1514. doi: 10.3390/nu11071514.
Marinac, C.R., Nelson, S.H., Breen, C.I., Hartman, S.J., Natarajan, L., et al. Prolonged Nightly Fasting and Breast Cancer Prognosis. JAMA Oncology. 2016 Aug 1;2(8):1049-55. doi: 10.1001/jamaoncol.2016.0164.
Trudel-Fitzgerald, C., Zhou, E.S., Poole, E.M., Zhang, X., Michels, K.B., et al. Sleep and Survival Among Women with Breast Cancer: 30 Years of Follow-Up Within the Nurses' Health Study. British Journal of Cancer. 2018 Mar 20;118(6). doi: 10.1038/bjc.2017.437. Erratum for: British Journal of Cancer. 2017 Apr 25;116(9):1239-1246. doi: 10.1038/bjc.2017.85.