Rak
Rak je splošno ime za obsežno skupino različnih bolezni, katerih glavna značilnost je nenadzorovana razrast spremenjenih (rakastih) celic.
Obstajajo številni različni tipi raka. Pri osnovnem razvrščanju upoštevamo mesto oziroma organ, kjer se je rak pojavil, in govorimo npr. o raku dojk, raku pljuč, kostnem raku …
Natančnejšo vrsto pa določimo z mikroskopskim pregledom rakastega tkiva. Pri tem ločimo štiri široke kategorije raka:
- Karcinomi so maligni tumorji, ki zrastejo iz epitelnih celic (celic vrhnjice), ki gradijo večino telesnih organov. V kategorijo karcinomov uvrščamo okrog 80 % vsega raka.
- Sarkomi so maligni tumorji, ki zrastejo iz celic opornih tkiv in se pojavljajo zlasti v vezivu, maščevju, kosteh in hrustancu.
- Levkemije so rakaste bolezni krvi in krvotvornih organov. V nasprotju z večino drugih vrst raka se navadno ne pojavljajo v obliki bul ali zatrdlin.
- Limfomi so rakaste bolezni limfatičnega sistema (ta deluje kot nekakšen filter, ki preprečuje, da bi telesu nevarne snovi, npr. mikroorganizmi, vdrle v krvni obtok).
Rak dojk
Rak dojk običajno nastane bodisi v mlečnih žlezah ali pa v kanalih, po katerih mleko teče v bradavice. Rakave celice lahko potujejo tudi v druge dele telesa. Tako obliko raka imenujemo metastatski oziroma razširjeni rak. Rak se lahko razraste in se razširi v bezgavke ali pa ga kri prenese v druge organe. Lahko napade tudi tkiva okoli dojk, na primer kožo ali steno prsnega koša.
Kot vse oblike raka tudi raka dojk sestavljajo spremenjene celice, ki v telesu nenadzorovano rastejo.
Različne vrste raka dojk rastejo in se širijo različno hitro. Nekatere vrste se iz dojk razširijo v nekaj letih, druge pa rastejo in se širijo hitreje.
Vrste raka dojk
Tipi raka dojk se razlikujejo glede na mesto nastanka in številne druge značilnosti, ki jih zdravniki določijo, da lahko zdravljenje čim bolj prilagodijo značilnostim tumorja in posamezni bolnici.
Tumorje dojk najprej delimo v dve veliki skupini: karcinome in sarkome. Karcinomi zavzemajo daleč največji delež med vsemi malignimi tumorji dojk.
Rak lahko vznikne iz katerega koli dela dojke, najpogosteje iz celic mlečnih žlez:
- če nastane iz epitelija (vrhnjice), ki obdaja izvodila mlečne žleze (to so kanalčki oziroma duktusi v dojki, ki so odgovorni za drenažo mleka do bradavice), je to duktalni karcinom;
- če pa iz epitelija, ki obdaja režnje (to so mešički, kjer nastaja mleko oziroma lobule), pa lobularni karcinom.
Karcinome naprej delimo v dve veliki skupini – neinvazivni in invazivni rak dojk – glede na to, ali prehajajo bazalno membrano ter vdrejo v limfne in krvne žile oziroma ustvarijo zasevke v oddaljenih tkivih.
Neinvazivni karcinomi ostajajo omejeni in ne zasevajo. To sta predvsem duktalni karcinom in situ (DCIS), pri katerem rakaste celice ne rastejo zunaj mlečnih kanalčkov in se ne širijo ven iz tkiva dojke, ter lobularni karcinom in situ (LCIS), ki se ne širi ven iz mlečnih mešičkov.
Ker je karcinom in situ omejen, ni pravi rak dojke, vendar pa ga moramo zdraviti, ker lahko preide v invazivno obliko.
Redka oblika neinvazivnega raka je Pagetova bolezen – ekcemu podobne spremembe v epidermisu bradavice in kolobarja, včasih se zato zmotno zdravijo kot kožna bolezen.
Invazivni karcinomi prebijajo bazalno membrano in zasevajo. Med njimi je najpogostejši duktalni, nato lobularni, nato pa še nekaj redkejših tipov (medularni, mucinozni, papilarni, tubularni). Pomembno je, da ugotovimo, za kateri tip gre, ker je od tega odvisno zdravljenje in tudi prognoza.
Poleg histološkega tipa patolog določi:
- histološki gradus (stopnjo malignosti),
- velikost tumorja,
- prizadetost pazdušnih bezgavk,
- limfatično invazijo,
- status estrogenskih in progesteronskih receptorjev (hormonski receptorji v rakavih celicah),
- proliferacijski indeks (rast tumorja) in
- status HER2 (HER2 je membranska beljakovina, receptor za rastni dejavnik HER2, ki jo nekatere rakave celice čezmerno izražajo).
Katera je najbolj nevarna oblika raka dojk in zakaj? V grobem ločimo neinvazivnega raka dojk, teh je od 100 do 200 na leto v Sloveniji, druga oblika pa je invazivni rak dojk, v Sloveniji jih je letno okoli 1400, torej bistveno več. Na otip se ne da ločiti teh vrst in je potrebna biopsija tumorja. Neinvazivni rak praktično ni zelo resen, odstrani se z operacijo, sistemsko zdravljenje pa ni potrebno, ker nima potenciala za sevanje v oddaljene organe. Eventualno se ga še obseva, odvisno od opravljene operacije. Ni življenjsko nevaren.
Vse vrste invazivnega raka pa so potencialno življenjsko nevarne, če jih ne zdravimo. Ločimo različne podtipe raka: taki, ki imajo prisotne hormonske receptorje v rakavih celicah, to so hormonsko odvisne vrste raka, takih je 70 % vsega raka; potem so podtipi raka, ki imajo negativne hormonske receptorje – trojno negativni rak in skupina HER2+ raka – ti so po naravni poti bolezni bistveno bolj agresivni kot hormonsko odvisni rak. Vse je treba zdraviti. Če pogledamo, kakšno je preživetje glede na tip in ko dobijo vse zdravljenje, je najslabši trojno negativni rak – a to še ne pomeni smrtne obsodbe. Zdravi se z operacijo, obsevanjem in dopolnilno sistemsko terapijo; več kot 70 % bolnic s tem rakom ozdravi. Med 20 in 30 % pa niso odzivni za zdravljenje in se bolezen ponovi. Tudi te zdravimo, a če se ponovi, je preživetje krajše.
Vsi drugi invazivni tipi raka pa sicer zahtevajo zdravljenje, a so dobro obvladljivi. Rak dojk velja za dobro obvladljiv rak, za eno najbolj obvladljivih vrst raka, takoj za rakom ščitnice in malignim melanomom – je med najbolj ozdravljivimi vrstami raka, ker ga poznamo in znamo zdraviti na pravi način.
Mutacije raka dojk
Kaj je mutacija?
Mutacije so podobne napakam v zapisu v naši DNK. Znanstveniki znajo dandanes najti napake v genih, ki so povezane z nastankom raka dojk.
Katere vrste mutacij poznamo?
Poznamo več vrst mutacij.
Dedne mutacije: prenašajo se s staršev na otroka. Mutaciji BRCA1 in BRCA2 sta na primer dedni mutaciji.
Sporadične mutacije: pojavijo se naključno in se ne prenašajo s staršev na otroka. Primer sporadične mutacije je PIK3CA.
Kaj sta gena BRCA1 in BRCA2?
Gena BRCA1 in BRCA2 sodita med gene, ki uravnavajo rast in delitev celice. Kadar sta okvarjena, lahko povzročita nastanek raka dojk in/ali jajčnikov. Bolezen se kljub okvarjenemu genu ne razvije pri vseh, a verjetnost pojava raka dojk ali jajčnikov je pri ljudeh, ki imajo omenjeni gen okvarjen, skoraj desetkrat večja.
Kaj je mutacija PIK3CA in zakaj je to lahko pomembno pri vašem zdravljenju raka?
Pomembno je vedeti, katero vrsto napredovalega raka dojk imate in kaj povzroča rast raka. Če živite z napredovalim rakom dojk, morda že veste, katero vrsto raka dojk imate.
Pomembno je tudi, da imate informacijo o morebitnih mutacijah svojega tumorja, na primer PIK3CA. Gen PIK3CA je najpogosteje mutirani gen pri HR+/HER2– raku dojk in prizadene približno 40 % ljudi s tem podtipom raka. Mutacije PIK3CA so povezane z rastjo raka.
Status mutacije PIK3CA v tumorju vpliva na način zdravljenja raka.
Vprašanja, ki jih boste morda želeli zastaviti svojemu zdravniku:
- Kako naj vem, ali ima moj tumor mutacijo?
- V kateri fazi mojega zdravljenja se je primerno testirati za morebitne mutacije?
- Kako dolgo bo trajalo, da dobim izvide testa mutacije?
- Kako mutacija, kot sta BRCA1/2 ali PIK3CA, vpliva na moje zdravljenje raka?
Breast Cancer Facts & Figures. American Cancer Society 2019–2020. Dostopno na: https://www.cancer.org/content/dam/cancer-org/research/cancer-facts-and-statistics/breast-cancer-facts-and-figures/breast-cancer-facts-and-figures-2019-2020.pdf (dostopano: oktober 2022).
Sabine V, Crozier C, Brookes C, in sod. Mutational analysis of PI3K/AKT signaling pathway in tamoxifen exemestane adjuvant multinational pathology study. Journal of Clinical Oncology. 2014; 32: 2951–2958.
Angelina Jolie si ni šla kar iz lastne muhe odstranit dojk. Torej, če imaš dokazano to mutacijo v družini, je smiselno iti na preventivno odstranitev obeh dojk, opravijo tudi takojšnjo rekonstrukcijo, in po 40. letu na odstranitev jajčnikov, ker se s to mutacijo zvišuje tudi tveganje, da dobiš raka jajčnikov. Torej ja, če imaš dokazano mutacijo genov BRCA. To so tumorsko supresorski geni, ki so v določeni družini okvarjeni, torej mutirani, in ta mutacija BRCA se lahko deduje. Če je ženska nosilka te BRCA mutacije (kot je bila Angelina Jolie, njena mama je umrla za rakom dojk), to ne pomeni nujno, da boš zbolel za rakom dojk, je pa verjetnost, da boš zbolel in da boš zbolel prej v življenju, veliko večja: pri BRCA1 do 85 %, pri BRCA2 do 65 %.
Torej, če imaš dokazano to mutacijo v družini, je smiselno iti na preventivno odstranitev obeh dojk, opravijo tudi takojšnjo rekonstrukcijo, in po 40. letu na odstranitev jajčnikov, ker s to mutacijo se zvišuje tudi tveganje, da zboliš za rakom jajčnikov. Torej ja, če imaš dokazano mutacijo genov BRCA – v celotni populaciji raka dojk je 5 % primerov, ki so pogojeni z gensko obremenjenostjo – torej odstranitev dojk, če je dokazana mutacija.
Seveda pa ne presejamo celotne populacije, pri nas gledamo za prisotnost te mutacije vse ženske, ki imajo trojno negativnega raka, kjer je večja možnost, da je pogojen gensko, poleg tega pri vseh bolnicah, ki so mlajše od 45 let in so že prebolele eno vrsto raka ali imajo družinsko anamnezo raka bližnje sorodnice – če imajo torej te pogoje, ki so povzeti po mednarodnih priporočilih, gre taka bolnica na testiranje. Če je dokazana mutacija, se nato ponudi vsem članom družine ta pregled.
Če ima ženska v družini mamo, teto ali sestro z rakom dojk ali jajčnikov, posebno če je zbolela mlada, lahko pokliče v ambulanto za genetsko svetovanje, pregledamo družinsko drevo in presodimo, ali je testiranje potrebno, in vas pokličemo na pogovor ter testiranje.
Breast Cancer. WebMD 2020. Dostopno na: https://www.webmd.com/breast-cancer/understanding-breast-cancer-basics (dostopano: oktober 2022).
Osnovna dejstva o raku. Onkološki inštitut Ljubljana 2019. Dostopno na: https://www.onko-i.si/za_javnost_in_bolnike/osnovna_dejstva_o_raku (dostopano: oktober 2022).
Arko D, Borštnar S, Bratuš D, Bunc G, But-Hadžić J, Casar B, in sod.; Strojan P in Hočevar M, ur. Onkologija. Učbenik za študente medicine. 1. izdaja. Ljubljana: Onkološki inštitut Ljubljana; 2018. Rak dojk, p. 508-538.
Kaj moram vedeti o raku dojk. Združenje Europa Donna Slovenija. Dostopno na: https://europadonna.si/o-raku/rak-dojk/kaj-moram-vedeti-o-raku-dojk/ (dostopano: oktober 2022).
Borštnar S, Bračko M, Čufer T, Hertl K, Hočevar M, Us Krašovec M, in sod.; Borštnar S, Čufer T, Pajk B, ur. Rak dojke: kaj morate vedeti. 2. dopolnjena izdaja. Ljubljana: Onkološki inštitut; 2006. Kaj sta gena BRCA1 in BRCA2, p. 64-65.